POLKRAM | Transport i sprzedaż kruszywa Wielkopolska

Rodzaje kruszyw budowlanych

Spis treści

Kruszywa budowlane są wręcz niezbędnym materiałem w budownictwie, który umożliwia jego rozwój i produkcję potrzebnych surowców. Bez kruszyw, nie wyobrażamy sobie obecnego sektora budownictwa i wielu kompozytów, gdyż tworzą one główny budulec do wylewek betonowych, tynkowania, stawiania brył budynków oraz utwardzania powierzchni, a coraz częściej są również wykorzystywane w upiększaniu ogrodów, czy działek.

Na rynku obecnie funkcjonuje wiele rodzajów kruszyw, które znajdą swoje zastosowania w różnych sektorach budownictwa i różnią się pod kątem kolorystyki, wielkości bryły, właściwości i parametrów. Jak zatem rozróżnić kruszywa budowlane?

Kruszywa wyróżniane ze względu na sposób ich wydobycia – naturalny lub sztuczny

Kruszywa naturalne najczęściej pozyskiwane są ze skał poprzez rozkruszanie lub wydobywane przez erozję. Żwir, pospółka, piasek płukany, piasek tynkarski, piasek budowlany i inne kruszywa naturalne, wyróżniają się nie tylko wyjątkową wytrzymałością, ale też walorami estetycznymi. Dzięki temu wykorzystywane są m.in. do produkcji elementów betonowych, zapraw, mieszanek mineralnych oraz mineralno-asfaltowych stosowanych w przemyśle budowlanym, oraz do upiększania ogrodu. Z kolei kruszywa sztuczne jak np. kerazmyt, poddawane są obróbce termicznej lub wydobywane jako recykling z odpadów przemysłowych. Naturalne kruszywa budowlane dzielimy na żwirowe i łamane. Żwir, pospółka, piasek płukany, piasek tynkarski, piasek budowlany i inne kruszywa naturalne wyróżnia nie tylko wyjątkowa wytrzymałość, ale też walory estetyczne. Dzięki temu wykorzystywane są m.in. do produkcji elementów betonowych, zapraw, mieszanek mineralnych oraz mineralno-asfaltowych stosowanych w przemyśle budowlanym.

Kruszywa niekruszone i łamane

Pierwsze to kruszywa, które po wydobyciu są gotowe do wykorzystania. Łamane natomiast uzyskuje się przez mechaniczne rozdrabnianie litych skał, w efekcie powstaje kruszywo o różnej granulacji, mogące przybierać formę mączki, tłucznia, kamienia łamanego lub grysu.
Kruszywa łamane jak np. mieszanki dolomitowe, grys, kliniec, tłuczeń, o różnym stopniu uziarnienia otrzymywane są w procesie mechanicznego rozdrobnienia skał litych. Znajdują one szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, kolejowym oraz przemysłowym, a także w inwestycjach drogowych czy infrastrukturalnych.

Ze względu na grubość kruszyw

– Grube – ziarna mają wymiar co najmniej 4 mm,

– Drobne – ziarna mają wymiar mniejszy niż 4 mm ale co najmniej 2 mm,

– Naturalne – ziarna mieszczą się w przedziale 0-8 mm i są pochodzenia lodowcowego lub rzecznego,

– Wypełniacze – kruszywa, które przechodzą przez sito 0,063 mm,

– O uziarnieniu ciągłym – mieszanka kruszyw drobnych i grubych.

Gdzie kupić kruszywa?

W celu zakupienia kruszyw budowlanych, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Wielkopolskiej firmy POLKRAM, która prowadzi sprzedaż i transport wysokiej jakości kruszyw budowlanych, które doskonale posłużą Państwu w budownictwie.
POLKRAM oferuje kruszywa naturalne, łamane oraz ozdobne cechujące się najwyższymi parametrami jakościowymi, jak i spełniające wszystkie wymagania techniczne ujęte w normach europejskich. Współpracując z liderami producentów kruszyw przedsiębiorstwo oferuje bogatą paletę kruszyw w bardzo atrakcyjnych cenach. Zapewniamy atrakcyjną cenę, dogodny i szybki transport, oraz profesjonalność i doradztwo.